Vysoké Tatry- Tatranský národný park

Celý región Vysokých Tatier je známy tým, že poskytuje turistom možnosti športového vyžitia v lete aj v zime.

Leto

V tomto ročnom období je pre všetkých návštevníkov Vysokých Tatier najobľúbenejšou aktivitou turistika. Je tu viac ako 100 km turistických chodníkov. Turisti môžu navštíviť niektoré z 12 horských chát v tatranských dolinách alebo absolvovať krátke túry okolo tatranských plies.

Ďalšími obľúbenými športmi v lete sú: bicyklovanie po dobre vyznačených cyklisktických trasách, ktoré nájdete popísané v NP TANAP-u, a pre tých skúsenejších horolezectvo.

V Tatrách môžete vyskúšať dva adrenalínové športy – paragliding a bungee jumping. Pri paraglidingu je však potrebný sprievodca, ak nie ste držiteľom medzinárodného preukazu oprávňujúceho vás používať klzák. Bungee jumping môžete vyskúšať na Štrbskom Plese – skáče sa z 90 m vysokého skokanského mostíka.

Pre milovníkov golfu tu sú 2 golfové ihriská blízko Tatranskej Lomnice s úžasným výhľadom na Vysoké Tatry.

Zima

Ako všade inde aj v Tatrách patria medzi najobľúbenejšie zimne športy lyžovanie a snowbording. V Tatrách je veľa miest, kde sú výborné podmienky na tieto aktivity a záleží len na Vás, ktoré si vyberiete.

Skialpinizmus – dobre známy zimný šport sa objavil na Slovensku pred 35 rokmi. Vysoké Tatry spolu so susedným Národným Parkom Nízke Tatry poskytujú najrôznejšie príležitosti a vyhradené trasy pre všetkých milovníkov tohto športu.

Studené zimy v našich horách zvyčajne spôsobujú mrznutie vodopádov a tak vytvárajú výborné podmienky pre milovníkov lezenia v ľadoch.

Návštevný poriadok TANAP-u

Návštevníci národného parku môžu vykonávať pešiu turistiku len po turistických, náučných a kúpeľných chodníkoch s výnimkou tých, na ktorých bol pohyb obmedzený alebo zakázaný rozhodnutím orgánu ochrany prírody a krajiny.

V chránených územiach s piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka.

Mimo turistických a náučných chodníkov sa môžu návštevníci národného parku pohybovať v čase od 16.júna do 31.októbra v sprievode osôb, ktoré majú odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v oblasti horolezectva a vysokohorskej turistiky podľa osobitného predpisu.

Na území národného parku môžu návštevníci vodiť psy len s ochranným košom a vodiacim remeňom. V  chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany platí zákaz volného púšťania, vodenia a nosenia psov (NÁVŠTEVNÝ PORIADOK TANAP- U).

Comments are closed.