Národný park Slovenský raj

Na prvý pohľad nevýrazné vápencové pohorie skrývajúce členité krasové územie, v ktorom nájdete tiesňavy, rokliny, doliny, kaňony, lúky a bohato vyzdobené jaskyňe, nenachádzajúce sa nikde inde na území Slovenska, iba tu.

Slovenský raj je Národným parkom Slovenska od r. 1988. Dovtedy bol vyhlásený ako Chránená krajinná oblasť. Jeho územie sa rozprestiera medzi jeho hlavným východiskovým bodom Spišškou Novou Vsou, Hranovnicou a Dobšinou.

Nachádzajú sa tu svetovo najunikátnejšie lúky s najväčším počtom chránených rastlín na štorcový meter. Svojou rozmanitou faunou a flórou nenachádza konkurenciu nikde vo svete a táto krása je turistom sprístupnená takmer 300 km dlhými značkovanými turistickými chodníkmi.

Tento NP je prístupný návštevníkom v každom ročnom období. Prekrásne romantické miesta sú prístupné 8 náučnými chodníkmi. Náročnejšie trasy tiesňavami sú zabezpečené rebríkmi, lavičkami, mostíkmi, reťazami a stupačkami tak, aby to zvládli aj menej zdatní turisti, ktorí sa neobávajú výšok a dobrodružstva.

Slovenský raj umožňuje turistom vykonávať rôzne aktivity v letnom aj zimnom období.

Leto

V lete okrem turistiky Slovenský raj ponúka splavovanie riek a člnkovanie, cykloturistiku, skalolezectvo a návštevu jaskýň.

Splavovanie riek- v súčasnosti je možné raz ročne splaviť rieku Hornád na základe povolenia Správy NP Slovenský raj. Viac informácií nájdte na SNPSR.

Člnkovanie- okrem rýchlostných a motorových člnov sú vodné športy a člnkovanie povolené na vodnej nádrži Palcmanská Maša. Priamo v obci Dedinky na okraji priehrady si môžete zapožičať člny alebo vodné bicykle.

Skalolezectvo- do roku 2012 bolo skalolezectvo povolené len v oblasti Tomášovský výhľad. V súčasnosti je povolená a vyistená nová lezecká oblasť Stratená, v rybárskej oblasti neďaleko obce Stratená a skalný blok pri Hrdle Hornádu neďaleko obce Hrabušice.

Cykloturistka- Slovenský raj ponúka niekoľko cyklistických trás značených modrou, zelenou, žltou a červenou značkou. Tieto cyklistické chodníky nájdete podrobne popísané na SNPSR.

Prístupné jaskyne- jedinou prístupnou jaskyňou je Dobšinská ľadová jaskyňa a to vždy od 15. mája do 30. septembra. Táto jaskyňa je zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva. Všetky ostatné jaskyne Slovenského raja sú prístupné len pre jaskyniarkse kluby po dohode so Speleoklubom Slovenský raj.

Zima

Okrem zimnej obľúbenej romantickej turistiky sa raj v tomto ročnom obdobý vyznačuje skvelými podmienkami pre nadšencov ľadolezectva. V Slovenskom raji sú tiež vytvorené podmienky pre zjazdové a bežecké lyžovanie.

Ľadolezectvo- je povolené na ľadopádoch v roklinách Kláštorská, Sokolia, Suchá Belá a Letanovský mlyn v období od 1. decembra do 15. marca. Viac informácií nájdete TU.

Zjazdové lyžovanie-

NP Slovenský raj je zastrešený Horskou záchrannou službou a všetky dôležité informácie o návštevnom poriadku nájdete na Správe Národného parku Slovenský raj.

 

Comments are closed.